Grzyb w uprawach to duży problem

Choroby grzybicze upraw mogą być bardzo dużym problemem dla wielu rolników, przykładowo w uprawach zbóż grzyb może doprowadzić do plonów mniejszych nawet o 50 czy to 60%.

Dlatego należy zwrócić uwagę na fungicydy, czyli środki które mogą ochronić nasze plony przed rozprzestrzenianiem się grzybów. Pamiętajmy że grzyby mogą być przenoszone przez deszcz, wiatr, pozostawać w resztkach pożniwnych. Dodatkowo mogą znajdować się także w glebie, zimować w ukryciu, dlatego pojawienie się grzyba może być nieoczekiwane.

Grzyb w uprawach to duży problem

W jaki sposób zwalczamy grzyby w uprawach?

Bardzo często pojawienie się grzyba to dość charakterystyczne ślady na liściach, początkowo mogą być te plamy białe lub też żółte, które następnie będą przechodziły w plamy brązowe. Pojawienie się grzyba spowoduje następnie obsychanie liści, łodyg, dlatego możemy uzyskać dużo mniejsze plony. W przypadku zbóż będzie to mniejsze, niższej jakości ziarno. Mogą być te choroby takie jak septorioza liści, septorioza plew, plamistość czy też rdza zbóż. Każda z tych chorób charakteryzuje się nieco innymi objawami, może atakować nieco inne części liści. Oczywiście grzyb może pojawić się w okresie wiosennym jak również w okresie letnim, w okresie kwitnienia zboża.

Jeżeli chcemy skutecznie zwalczać grzyby, możemy odpowiednio zająć się resztkami pożniwnymi, dodatkowo warto obserwować rośliny, w przypadku pojawienia się pierwszych oznak choroby należy wykorzystać odpowiednie fungicydy. Oczywiście dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych, możemy także zakupić je przez internet, dlatego możemy łatwo zareagować na problem. Fungicydy będziemy mieszali z wodą, możemy zakupić je w formie granulatu. Oczywiście musimy wybrać odpowiednią porę stosowania oprysku aby był on jak najbardziej skuteczny, będzie na to miała wpływ temperatura oraz inne czynniki pogodowe takie jak przykładowo wiatr czy też deszcz.

Różnego rodzaju środki które będą zapobiegały rozwojowi grzybów możemy zakupić na stronie https://innvigo.com/zabiegi-fungicydowe-zboza-ozime/. Dostępne są tam fungicydy oraz herbicydy, które możemy zastosować w przypadku problemów ze zbożem ozimym.