Jest wiele korzyści dla ciała z budowania masy mięśniowej

Mięśnie odgrywają ważną rolę w wielu obszarach naszego zdrowia, dlatego uważa się trening siłowy za niezbywalną część każdego programu fitness.

Utrzymanie silnych mięśni jest jednym z najważniejszych aspektów długoterminowego zdrowia i długowieczności. Samo zdrowe odżywianie nie jest odpowiedzią na uzyskanie zdrowia, pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i dobre samopoczucie. Odżywianie stanowi budulec dla twojego ciała, ale potrzebujesz treningu siłowego, aby jak najlepiej wykorzystać spożywane składniki odżywcze.

Jest wiele korzyści dla ciała z budowania masy mięśniowej

Jakie są odpowiednie ćwiczenia na masę mięśniową

Przeciętny człowiek zaczyna tracić masę mięśniową już w wieku 25 lat. Od 40 do 70 roku życia utrata mięśni wynosi średnio 8 procent na dekadę, a następnie przyspiesza do 15 procent po 70 roku życia. Oprócz starzenia się, również nieprawidłowe odżywianie się urazy i różne choroby powodują utratę mięśni. Tkanka mięśniowa jest istotnym czynnikiem w funkcjonowaniu metabolizmu, ale utrata mięśni może również powodować spadek sprawności fizyczne i poznawczej. Dobrą wiadomością jest to, że większość tej utraty mięśni, szczególnie u osób młodszych i w średnim wieku, można spowolnić, zapobiec, a nawet odwrócić. Jednak przy dzisiejszym siedzącym stylu życia, wraz z niskim poziomem testosteronu i hormonu wzrostu, wysokim poziomem stresu i występowaniem cukrzycy typu 2, utrata mięśni jest tylko przyspieszona.

W pewnym momencie tempo utraty mięśni przekracza tempo, w jakim możesz je zyskać. Nie możesz uciec przed skutkami starzenia, ale możesz je opóźnić. Im więcej mamy mięśni, gdy nasze ciała zaczynają się starzeć, tym dłużej możemy się cieszyć naszymi podstawowymi funkcjami fizycznymi. Chociaż umięśnione ciało wygląda dobrze, to korzyści z posiadania silnych mięśni znacznie wykraczają poza wygląd zewnętrzny.

Trening siłowy, ćwiczenia na masę mięśniową i dieta wysokobiałkowa to podstawa budowania beztłuszczowej masy ciała. Bez względu na wiek, stan zdrowia i osobiste przeszkody, z którymi się zmagasz, zawsze jest dobry moment na rozpoczęcie skutecznego programu treningu siłowego. Po kilku kolejnych miesiącach konsekwentnego treningu siłowego i diety wysokobiałkowej zauważysz nieco lepszą, bardziej umięśnioną sylwetkę, a twoja siła nadal się poprawia. Zauważasz również, że lepiej poradzisz sobie z cięższymi treningami i szybciej się regenerujesz niż w przeszłości.