Kultura Andaluzji – święta i festyny

Dla Andaluzyjczyków każda okazja do hucznego świętowania jest odpowiednia. W kulturze tego regionu niezwykle często natkniemy się na pochody oraz procesje religijne. Nie brakuje także festynów pełnych zabawy i typowych dla tego regionu potraw i win. W Andaluzji, osoby głodne mocniejszych wrażeń mogą również obejrzeć korridę. W Sewilli wielkim świętem są również mecze rozgrywane przez największą drużynę piłkarską w Andaluzji – Seville FC.

Okres świąt i karnawału

Święta bożonarodzeniowe w Hiszpanii wcale nie różnią się tak bardzo od tych, które przeżywamy w Polsce. Świąteczne loterie, parady, a także liczne i zjawiskowe ozdoby. Pierwsza różnica to kolacja wigilijna, która w Hiszpanii nie jest postna. Na bogato zastawionym stole nie brakuje również mięs. Wino? To zależy od domostwa. W niektórych domach jest ono nieodzownym elementem tak dużego posiłku, z kolei w innych domostwach alkohol nie pojawia się na wigilijnym stole.

Warto pamiętać, że 28 grudnia Hiszpanie obchodzą Santos Inocentes czyli Noc Rzezi Niewiniątek. Choć nazwa brzmi poważnie, to w tym dniu wszyscy stroją sobie żarty i dowcipy. W pewnym sensie jest to odpowiednik polskiego Prima Aprilis.

Po świętach nadchodzi huczny karnawał. 5 grudnia Hiszpanie organizują Cabalgatę czyli pochód Trzech Króli. Dzień później rozpoczyna się Romeria de Maria del Mar, pielgrzymka ku czci Matki Boskiej z Morza. W trakcie obchodzenia karnawału powszechne są parady, konkursy, festyny. Nieodzownym elementem jest tutaj muzyka i taniec flamenco.

Imprezowy maj w Andaluzji

Turyści mogą liczyć na szereg atrakcji w maju. Na początku miesiąca wielu Hiszpanów udaje się w pielgrzymkę do Navas de San Juan. W Pampaneira rozpoczyna się natomiast karnawał Moros y Cristianos czyli Maurowie i Chrześcijanie. W wielu andaluzyjskich miastach odbywa się także Feria de caballo czyli Koński targ, a także wyścigi i gonitwy wierzchowców.

Zwykle w maju w Andaluzji odbywa się także Boże Ciało, w trakcie którego odbywają się liczne pokazy tańca, koncerty muzyki Flamenco, a także pokazy corridy. W ostatnim tygodniu maja ma natomiast miejsce prawdziwa gratka dla koneserów dobrego wina. Hiszpanie obchodzą bowiem Święto Wina. Z tej okazji czekają nas kolejne festyny oraz możliwość spróbowania wielu gatunków wina produkowanego w andaluzyjskich winnicach. Mieszkańcy Andaluzji to bardzo rozrywkowy i gościnny naród, który uśmiech i pozytywne podejście do życia ceni sobie ponad wszystko.