Próba ucieczki skazańców z więzienia o zaostrzonym rygorze

Film ,,Ucieczka z Pretorii” to dramat obyczajowy oparty na faktach, opowiadający o ucieczce skazańców z więzienia o zaostrzonym rygorze w apartheidzie w RPA.

Wydarzenia dzieją się w Republice Południowej Afryki w latach siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to reżim apartheidu trzyma kraj w swoich rękach i uniemożliwia wszelkie próby przyznania czarnej ludności równych praw. Jednak nie wszyscy biali chcą, aby rasistowski system trwał. Tim Jenkin (Daniel Radcliffe) i Stephen Lee (Daniel Webber) biorą udział w akcjach skierowanych przeciwko separatystom. Jednak cena jest wysoka, a młodzi mężczyźni przyłapani na produkcji ulotek zostają skazani są na długie wyroki więzienia, które mają odbyć w więzieniu politycznym w Pretorii. Tam spotykają innych więźniów politycznych, między innymi Denisa Goldberga (Ian Hart) i Leonarda (Mark Leonard Winter), i niebawem wspólnie planują, jak mogliby uciec z więzienia o zaostrzonym rygorze. W czasie, kiedy systemowy rasizm był coraz bardziej potępiany na całym świecie, a ludzie wszędzie wychodzili na ulice demonstrując przeciwko policyjnej przemocy, dobrze jest obejrzeć film, który przypomina o tym okresie historii i motywacji, dlaczego podziały rasowe w ogóle istniały. Próba ucieczki skazańców z więzienia o zaostrzonym rygorze

W końcu segregacja rasowa wymuszona przez apartheid w Południowej Afryce była znana na całym świecie i szeroko potępiana.

Zasadniczo nie jest to tak naprawdę kolejny przedstawiciel popularnego podgatunku ucieczki skazańców z opresyjnego więzienia. Jest to szczególnie widoczne w przypadku postaci, które albo odpowiadają stereotypom, takim jak sadystyczny strażnik, albo są raczej mało znaczące. W przeciwieństwie do niektórych filmów o ucieczce z więzienia, w których nadal można spierać się o to, czy są to bohaterowie, którym należy kibicować, sytuacja tutaj jest wyjątkowo jasna. Pomaga to kibicować różnym próbom podejmowanym przez trójkę więźniów, którzy zamierzają opuścić swoje miejsce zesłania za pomocą podrobionych w sprytny sposób kluczy. W filmie Ucieczka z Pretorii jest sporo momentów pełnych napięć i zwrotów akcji, ponieważ w każdej chwili plan więźniów może zostać odkryty. Jest to naprawdę bohaterska próba odzyskania wolności i swojego życia za wszelką cenę.