Jeśli chodzi o przechowywanie plików, takich jak zdjęcia i dokumenty, istnieje nieskończona lista alternatyw dla tradycyjnego dysku twardego HDD. Ale to nie znaczy, że lokalna pamięć masowa nie jest już ważna, jak zapewne można powiedzieć z dobrze prosperującego rynku dysków SSD. Te nowe urządzenia pamięci flash są cichsze, mniejsze i bardziej odporne niż ich poprzedniczki z wirującym dyskiem.
Chociaż dyski SSD są znacznie lepsze niż dyski twarde, kosztują o wiele więcej. Tak czy inaczej, z czasem ich ceny stają się coraz bardziej rozsądne, dlatego warto kupić laptopa z wbudowanym dyskiem SSD. Dysk SSD nie musi zużywać energii elektrycznej, obracając talerz na postoju. W rezultacie żadna energia zużywana przez dysk SSD nie jest marnowana jako tarcie lub hałas, co czyni je bardziej wydajnymi. Na komputerze stacjonarnym lub serwerze spowoduje to niższe rachunki za energię. Na laptopie lub tablecie możesz wydłużyć czas pracy baterii. Chociaż prawdą jest, że dyski SSD zużywają się w miarę upływu czasu, ponieważ każda komórka w banku pamięci flash może być zapisywana i usuwana ograniczoną liczbę razy, dzięki technologii poleceń TRIM, która dynamicznie optymalizuje te cykle odczytu / zapisu, bardziej prawdopodobne jest, że odrzuci system z powodu przestarzałości po około sześciu latach, zanim zaczniesz napotykać błędy odczytu / zapisu na dysku SSD. Ostatecznie dyski twarde HDD również ulegną zużyciu w wyniku ciągłego użytkowania, ponieważ używają fizycznych metod zapisu.
Dyski twarde mają przewagę pod względem ceny i pojemności. Dyski SSD działają najlepiej, jeśli szybkość, wytrzymałość, forma, i brak hałasu lub fragmentacja (technicznie podzbiór prędkości) są dla Ciebie ważnymi czynnikami. Komputer lub laptop z dyskiem SSD uruchamia się szybciej, szybciej uruchamia i otwiera aplikacje oraz szybciej przesyła pliki Gdyby nie problemy z wysoką ceną i mniejszą pojemnością, dyski SSD byłyby bezkonkurencyjnym zwycięzcą na rynku. Po zmianie starego dysku twardego HDD na dysk półprzewodnikowy SSD nie rozpoznasz swojego komputera czy laptopa. Przed pojawieniem się dysków SSD najwolniejszym urządzeniem na komputerze był tylko dysk twardy. Dzięki przestarzałej technologii z ubiegłego wieku niesamowicie zmniejszył wydajność w porównaniu do szybkiego procesora i szybkiej pamięci operacyjnej. Logicznie rzecz biorąc, dysk SSD nie ma ruchomych części, więc nie generują żadnego hałasu. Ponadto te dyski twarde nie nagrzewają się podczas pracy. Oczywiście nie jest to duży plus, ale nadal dyski twarde są cięższe niż ich współcześni konkurenci, czyli dyski SSD. Dzięki zastosowaniu dysku SSD w laptopie żywotność baterii starego laptopa może zostać przedłużona o ponad godzinę.
Wysokie ceny dysków SSD to tymczasowa niedogodność dla użytkownika, ponieważ ceny takich napędów stale spadają. Zwykły, średniej wielkości dysk SSD z pamięcią flash z technologią MLC może wygenerować około 10 000 cykli odczytu / zapisu. Jednak droższy typ pamięci SLC może żyć dziesięć razy dłużej, czyli 100 000 cykli przepisywania. W obu przypadkach pamięć flash działa bez problemów przez co najmniej 3 lata. Jest to tylko średni cykl życia komputera domowego, po którym konfiguracja jest aktualizowana, a komponenty wymieniane na bardziej nowoczesne, szybsze i tańsze. Przy wyborze dysku flash najważniejsza jest szybkość odczytu / zapisu danych. Im wyższa ta prędkość, tym lepiej. Należy jednak pamiętać o przepustowości magistrali komputera lub płyty głównej. Przed zakupem określ, którą magistralę masz na płycie głównej i który dysk obsługuje napęd, i podejmij decyzję o adekwatności zakupu. Oczywiście im większa ma być pojemność dysku SSD, tym wyższa będzie jego cena, dlatego też w połączeniu z dyskami półprzewodnikowymi wykorzystuje się jednocześnie dyski twarde HDD w celu oszczędzenia pieniędzy. Dyski półprzewodnikowe SSD o dużej pojemności można znaleźć na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-2tb.