Tak zwane „ciepłe okna” cieszą się wśród rodaków coraz większym zainteresowaniem.
Nie powinno to dziwić, bowiem nadmienione produkty legitymują się ponadprzeciętnie korzystnymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu minimalizują one ryzyko pojawiania się mostków termicznych, które to mogą bezpośrednio przekładać się na utratę znacznej ilości ciepła pozyskanego na skutek ogrzewania budynków.
Jak wynika z wyliczeń ekspertów, odsetek ten może wahać się od 20 do nawet 35 procent, co jest wartością trudną do zbagatelizowania, szczególnie biorąc pod uwagę stale rosnące ceny opału. Oczywiście warto nadmienić, że wartość szczytowa grozi nam przede wszystkim w przypadku, gdy dysponujemy oknami mającymi już wiele lat, które to na skutek regularnej eksploatacji oraz wystawienia na niekorzystne warunki atmosferyczne mogły ulec wszelkiej maści deformacjom oraz uszkodzeniom. Wartość będzie znacznie niższa w przypadku okien nowoczesnych, jednakże naszym zdaniem również je warto wymienić na „ciepłe okna” w sytuacji, gdy zależy nam na maksymalnej poprawie właściwości termoizolacyjnych naszego obiektu mieszkalnego, biurowego, bądź też użyteczności publicznej.
Jak informują eksperci, „ciepłe okna” to takie, które dzięki swojej konstrukcji oraz zastosowaniu najwyższej jakości szyb i ram z wytrzymałych materiałów są w stanie ograniczyć w znacznym stopniu przeciągi będące skutkiem nieszczelności, wyeliminować mostki termiczne, jak również zmniejszyć tempo wychładzania się poszczególnych pomieszczeń obiektu, szczególnie w sezonie jesiennym oraz zimowym, kiedy to temperatura na zewnątrz potrafi spaść znacznie poniżej zera stopni Celsjusza.
Warto nadmienić, że wiele z oferowanych przez producentów cieszących się doskonałą renomą na rynku „ciepłych okien” może się także pochwalić wysokim współczynnikiem izolacji akustycznej, dzięki czemu w naszym domu, mieszkaniu lub biurze nie tylko panować będzie komfortowa temperatura, ale także – w znacznym stopniu wytłumione zostaną odgłosy z zewnątrz, które to niejednokrotnie dochodzić mogą nawet do kilkudziesięciu decybeli, szczególnie jeżeli w pobliżu naszego miejsca zamieszkania organizowane jest wydarzenie kulturalne bądź też prowadzone są różnego rodzaju prace.
„Ciepłe okna” to także możliwość poczynienia znacznych oszczędności w ujęciu długoterminowym, jako że nie będziemy zmuszeni do nabywania większych niż przewidywaliśmy ilości opału, co bezpośrednio przełoży się na podreperowanie naszego domowego budżetu. Odpowiednie docieplenie obiektu, głównie przy wykorzystaniu wysokiej jakości okien i drzwi cechujących się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej to obecnie rozwiązanie niezwykle popularne przy budowie nowych budynków użytkowych i mieszkalnych, jak również – przy renowacji już istniejących. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż inwestując od kilkuset do kilku tysięcy złotych gwarantujemy sobie nie tylko komfort, ale i daleko idące oszczędności na długie lata. Warto więc zainteresować się tematem „ciepłych okien” już dziś!