Problemy z układem limfatycznym

Układ limfatyczny jest obok krwioobiegu najważniejszym systemem transportowym w organizmie i ważną częścią układu odpornościowego.

Przepływająca w nim limfa, jasnożółty płyn, odpowiada za usuwanie patogenów, obcych substancji i nadmiaru płynów. Płynie wzdłuż układu limfatycznego, który przerywany jest węzłami chłonnymi. Z kolei węzły chłonne filtrują patogeny i ciała obce z płynu limfatycznego.

Problemy z układem limfatycznym

Jak usunąć obrzęki limfatyczne?

W przypadku zakłócenia przepływu limfy, na przykład z powodu stanu zapalnego, zabiegów chirurgicznych lub zaburzeń czynnościowych, limfa nie może być wystarczająco odtransportowana. W wyniku tego dochodzi do gromadzenia się cieczy, a to nagromadzenie płynów w układzie limfatycznym nazywa się obrzękiem limfatycznym. Dotknięte obszary, takie jak ręce lub nogi, wyraźnie puchną. Drenaż limfatyczny to działania fizjoterapeutyczne związane z masażem limfatycznym, po którym następuje poprawa krążenia limfatycznego i zmniejszenie takich obrzęków. Fizjoterapię można przeprowadzić na dwa sposoby. Pierwszy to masaż manualny wykonywany przez fizjoterapeutę, a drugi to zabieg wykonywany przy użyciu odpowiednich urządzeń do terapii przeciwobrzękowej.

Masaż wykonywany jest przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy pracują nad układem krążenia i limfatycznym pacjenta poprzez powolne i delikatne połączenie ruchów okrężnych, obrotowych, pompujących i ciągnących. W ten sposób można odprowadzić nagromadzony przez układ limfatyczny płyn, który spowodował obrzęk. Początkowo drenaż limfatyczny rozpoczyna się centralnie w obszarach nieobjętych obrzękiem, a następnie kontynuuje się drenaż opuchniętych obszarów. Fizjoterapeuta może wykonać drenaż limfatyczny całego ciała lub tylko jego części. Bardzo często masaż limfatyczny twarzy wykonywany jest nie tylko w celu zlikwidowania obrzęków, ale także poprawy kondycji skóry i wchłaniania składników odżywczych zawartych w stosowanych kosmetykach.

Drenaż limfatyczny może zostać wykonany w salonach masażu, profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej. Dzięki temu możemy znacznie zredukować obrzęki limfatyczne, oprócz masaży stosuje się także zabiegi laserem. Warto skontaktować się z doświadczonym fizjoterapeutą, który posiada doświadczenie w usuwaniu obrzęków limfatycznych, będzie on wiedział, jak dobrać prawidłowe zabiegi w naszym przypadku.